Zespół laboratoriów geomorfologicznych wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt do prac terenowych i laboratoryjnych umożliwiający realizację badań z zakresu geomorfologii historycznej, geomorfologii dynamicznej oraz sedymentologii. Wyposażenie to pozwala na wykonanie m.in. analiz: uziarnienia osadów (metodą: laserową, sitową i areometryczną), zawartości węglanów i substancji organicznej, stopnia obróbki i zmatowienia ziaren kwarcowych, a także badanie procesów kriogenicznych i wietrzenia mrozowego. W przyszłości możliwe będzie również modelowanie procesów fluwialnych i eolicznych.
W skład zespołu laboratoriów wchodzą:
-
Laboratorium niskich temperatur wyposażone w komorę cyklicznego zamrażania (zakres temp. od – 50 do +50 C, licznik przejść przez 00 C) oraz komorę głębokiego zamrażania (temperatura do – 300 C).
-
Laboratorium fluwialne i eoliczne, planowane wyposażenie: tunel aerodynamiczny, koryto eksperymentalne.
-
Laboratorium geomorfologiczne specjalistyczne, wyosażone w mikroskop polaryzacyjny Eclipse E-600 Pol, laserowy miernik cząstek Analysette 22 Comfort, dysponuje sprzętem do poboru osadow w tym m.in. wiertnią spalinowo-udarowa Cobra 248, zestawem świdrów ręcznych do gruntów niejednorodnych.
-
Laboratorium badań osadów dysponujące wagą techniczną WPT 2C, deglomeratorem
próbek Soli Deagglomerator „pulverisette 8”, młynem kulowym Vibratory MicroMill „pulverisette 0”, łaźnią ultradźwiękową Laborette 17 i Inter Sonic, wytrząsarkami wibracyjnymi Analysette 3 Pro, zestawami sit w zakresie frakcji od 20 mm do 0,02 mm, suszarkami laboratoryjnymi Venticell 222 + z serii Blue Line, piecem muflowym FCF – 22 SP, graniformametrem mechanicznym oraz podstawowymi przyrządami do prowadzenia zajęć dydaktycznych